A karma - asztrológia a született ember és az inkarnálódott lélek kérdéseit vizsgálja. A fejlődéshez próbatételeknek kell megfelelni - de vajon melyek a születésből kapott örökségeink, és mit formálhatunk életünkben szabad akaratunkkal? Az ok - okozat törvénye sokszor kibogozhatatlan. Célunk az lehet, hogy megértsük: "Mivel érdemeltem?", "Mi a rendeltetésem?", "Mi a tennivalóm?". A horoszkóp ebben a spirituális folyamatban segítség, mint az élet kereke, egy meditációban használt mandala.
A KARMA szanszkrit eredetű szó, az ok okozati törvényt jelenti, szó szerint cselekvés. A szellemi és lelki feljődés törvénye, a hatás és egyenlő értékű ellenhatások törvényszerűségei alapján működő folyamat.
A karmát világnézeti rendszerek szerint különbözőképpen magyarázzák:
A keresztény világ értelmezése szerint jelenlegi életünk a hibáinkért, bűneinkért elkerülhetetlen büntetés, avagy a korábbi életekben felhalmozódott rosszak következménye. Legegyszerűbben a "szemet szemért, fogat fogért", vagy a "ki mint vet, úgy arat" hozzáállású tételekkel szemléltethető. Tanításuk szerint, ha minden bűnünket megtapasztaltuk a tanítások, földi szolgálat útján és sikerült javítani azokat, több földi reinkarnáció megélésére nem lesz szükség.
Az indiai kultúrkörökben a hatás és ellenhatás törvényének magyarázatán túl a karmák fajtáit is megkülönböztetik, eszerint a múlt, a jelen és a jövő összefonódik:
I.
Dridha karma: szilárd, rögzült sors, lehetetlen megváltoztatni, rendeltetésünk, hogy ezt mindenképpen megtapasztaljuk.
Dharma karma: a velünk született egyedi felelősség, amellyel tartozunk a környezetünknek, felettes énünknek.
II.
SaBija karma: a karma magvetése - az ember a korábbi életeiből hozott karmával születik meg. Alapjait a születés előtti időszakban gyűjtjük, alkalom esetén aktivizálódnak.
Agami karma: tetteink fejleménye, gyűjtögetés - a szunnyadó magvak bármelyik pillanatban kisarjadhatnak. Megfelelő érzések feltámadásakor elér minket, mi magunk szedjük össze anyagát jelenlegi életünkben.
Prarabdha karma: a kinetikus karma - benső világunkban kicsírázott, beteljesedett dolgok következménye, nyilvánvaló következmények. Ezt a karmát éljük meg.
III.
Sanchit karma: összegyűlt és felhalmozódott karmák, ismeretlen múltba, inkarnációkba nyúlnak vissza.
Pralabdh karma: végzet, sors, rendeltetés, a jelen élet, amely elől lehetetlen elmenekülni.
Kriyaman karma: mostani földi életünket szabad cselekvő erővel, Szabad Akarattal élhetjük meg, meghatározhatjuk jövőnket - az lehet jó vagy rossz.
Véletlenek és szinkronicitás A múlt, a jelen és a jövő összefonódik abban a reinkarnációban, amelyet éppen megélünk. A végtelennek tűnő láncolatból hiteles nyomokat fedezhetünk fel a horoszkóp segítségével: megérthetjük örökségeinket, rendeltetésünket, feladatunkat, lehetőségeinket. A jungi szinkronicitás (történések véletlenszerű egybeesése) a véletleneket úgy ismeri, mint amelyek követhető rendszert mutatnak, segítenek megérteni a leckéket. A történéseknek jó okot tulajdonítva időben ráérezhetünk a követendő útra. Az Ascendens a jungi értelemben vett persona, az a maszk, amelyet a világ előtt viselünk, a világ ingereire adott ösztönös és legelső reakció. A sors kezének véletlenszerű választása az a pillanat, óra és perc, amikor a földre születünk: ekkor kapunk ezzel olyan erőt, amit a bolygók és azok kapcsolata nem biztosítanak számunkra. A lélek választja ki a pillanatot, hogy milyen földi megnyilvánulásban, milyen pillanatban szülessen meg ahhoz, hogy feladatát végezze. Némely leckéhez (Kos, ...) több élet szükséges, hogy a fejlett, "öreg" lélek megmutathassa a jegy előnyös tulajdonságait is.
A horoszkóp a karma megértésének eszköze lehet, a megértést segítő elemei különösen az Ascendens, a Szaturnusz, a Retrográd Bolygók, a Felszálló Holdcsomó, a Hold, a Plutó és a Chiron. Némely elméletek szerint az élet célját, a földön teljesítendő feladatot legelőször is a Nap, a Jupiter és a Szaturnusz mutatja meg, a többi horoszkóp elem inkább a körülményeket szemlélteti.
Az érzelmi hozzáállás szerepe Az életigenlés, az optimizmus lényegének megértését az önmegvalósítás területén használhatjuk fel annak érdekében, hogy az általunk alakítható életrészeket, feladatokat hozzáállásunkkal jobban megélhetővé tegyük. Önismeret gyakorlásával és folyamatos fejlődéssel... |